زمین خواران استرالیا یا مرده آنست که …


زمین و تقسیم زمین از زمان لوسی و کیت و آقای پتیبل توی استرالیا جزو مسایل مهم بوده و اگه یادتون باشه از همون موقع ملت شب تو صف میخوابیدن که یه تیکه زمین بهشون بدن و زندگی جدیدشون رو از اونجا شروع کنن. اغلب این آدمها هم قشر طبقه متوسط بریتانیایی یا بعدتر طبقات آسیب دیده از جنگ یا اتفاقات دیگه در کشور خودشون بودن که به ناچار و برای ساختن یه آینده و با امید و آرزو که تنها سرمایه واقعی آدمیزاده اومدن به استرالیا. استرالیا هم مثل آمریکا کشوریه که بر پایه امید و رویا بنا شده و البته روی زمینهایی که بریتانیای کبیر تصاحب کرده. یعنی زمین خواری و سر شوخی رو خود شخص شخیص ملکه شروع کرد. تازه پا رو از این هم فراتر گذاشتن و یه قانون داشتن (کامن لا) که قبل از سال ۱۹۱۹ که قانون جدید دولتهای محلی(لوکال گاورمنت اکت) تصویب بشه جاری و ساری بوده و طبق همون قانون نسبتا جنگل ، شما هر جا رو که تصاحب میکردی به شرط اینکه صدای کسی در نیاد بعد از چند سال صاحب قانونیش بودی ! ینی ببین چقدر صدا این وسط خفه شدن !
حالا نه اینکه اینا رو بگم که بخوام پز بدم که از اول ماه نوامبر بعد از شیش سال تو سر خودم و قوانین ایالتی زدن و کار طاقت فرسا به جمع ۹۲۱ نقشه بردار رسمی ایالت نیوساوث ولز پیوستم. بلکه میخوام توجه شما رو به این چهره جلب کنم که رییس زمین و زمین بازی و زمین خواری این ایالت بودن !
جناب واریک واتکینز ژنرال نقشه برداری و رییس دپارتمان لند و ثبت املاک ایالت ولز جدید جنوبی که یکی از طولانیترین زمامداری های این شغل کلیدی رو داشتن و یازده سال از دوره چهل و یک ساله خدمت دولتیشون رو مشغول ساختن شهرت و ثروت برای خودشون بودند.
هر چند که در دادگاه نهایی از اتهامات بیشتر و مجازات احتمالی ده سال زندان که براش پیش بینی شده بود تبرئه شد اما همون مجازات یک سال زندان که نهایتا با رافت اسلامی تبدیل شد به عفو مشروط و یکسال وثیقه برای رفتار مثبت در جامعه کافی بود که جایگاه این مقام و قدرتهای قانونیش به شدت تنزل پیدا کنه و تا چند سال نتونن کسی رو پیدا کنن که حاضر باشه تو این مقام ایفای نقش کنه تا دو سال پیش که کل سیستم ثبت املاک رو به بخش خصوصی واگذار کردن و بخش دولتی سابق فقط مقام نظارت بر کارهای اونا رو عهده دار شد و یک خانوم هم سن و سال من و بسیار باهوش و به اعتراف بعضی ها نابغه عهده دار این مقام بالا در دولت نیوساوث ولز شد ! این مقام هم مثل مقام های امنیتی با عوض شدن دولت معمولا عوض نمیشه و به خاطر مسوولیت و حساسیتش خیلی تو چشم همه ست. معمولا هم این شخص با حفظ سمت رییس خیلی چیزهای دیگه هم هست مثل انجمن نقشه برداران ایالتی و رییس سازمان نقشه برداری نیوساوث ولز و چند تا محفل تخصصی فدرال دیگه.
حالا داستان آقای واتکینز این بوده که ایشون با سند سازی و رانت در اواخر دوره طولانی خدمتش یک زمین دولتی رو به ارزش سیزده میلیون دلار هاپولی میکنن (سیزده میلیون رو البته میدن ولی قرار نبوده اون زمین خصوصی بشه) و وقتی گندش درمیاد نامه موافقت وزیر وقت رو برای این فروش جعل میکنن و در اختیار رسانه ها میزارن و صدای وزیر در میاد و باقی قضایا و دادگاه کسی و نام نیکی که باقی نموند !
به محض ورود به سالن اصلی مرکز ثبت املاک سیدنی شما با این دیوار مواجه میشین که چهره روسای سابق رو روش آویزون کردن و عکس آقای واتکینز عزیز توی این همه آدم بدجوری تو ذوق میزنه ! نمیدونم بابت اخم و نگاه مغرور و منفیشه که تو همه عکسهاش هست یا حماسه سازیهاش که باعث شد از همه مقامها و لقبهای افتخاری و عضویت های تخصصی عزلش کنن !
هر چی هست همزمانی گرفتن این مدرک در جمعه هفته پیش و مواجه و یادآوری داستانهای واریک واتکینز برای من یادآور این بود که رسیدن به هر جا توام با مسوولیت بیشتر و تلاش بیشتره و هرگز به معنای توقف و لذت بردن از چیزی که به دست آوردی نیست. برای حفظ اونچه که به دست آوردی باید تلاش مضاعفی کنی و اینکه مهم نیست الان کجا ایستادی. مهم اینه که سالها بعد از رفتنت مردم راجع بهت چی خواهند گفت. این تنها چیزیه که از آدم میمونه.

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.

4 دیدگاه برای “زمین خواران استرالیا یا مرده آنست که …”

 1. پیمان گفت:

  راستش دانش‌گاه ما هم «دانش‌گاه شریف» به افتخار کسی اسم عوض کرده که به معنای واقعی یک تروریست بوده. یک بار تو کارخونه جنرال الکتریک بمب می‌ذاره و سرایدار بی‌گناه اون جا کشته می‌شه. برای این دولت دوستش داره چون وقتی مارکسیستا از اسلام دور می‌شدن اون می‌خواست سیستمشون اسلامی بمونه.

  الان با افخار اسمش روی مهم‌ترین دانش‌گاه ریاضی کشوره! و اینم خیلی تو ذوق می‌زنه گاهی.

  • Ehsan گفت:

   حالا همین که “واقفی” شو ورداشت کلاهتونو بندازین آسمون :)) ما از این موارد تو ایران زیاد داریم به حمد و قوه الهی ! خالد اسلامبولی ! عماد مقنیه ! کم مونده خیابان شهید گوبلز هم بزارن ! 😐

 2. رویا گفت:

  سلام از این حرفها گذشته چرا اینقدر دیر به دیر مینویسید ما چشممون سفید شد از بسکه اومدیم و خبری نبود

دیدگاهی بگذارید

عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!