مساله حجاب

امروز مطلبی خواندم درباره مخالفت رییس جمهور قزاقستان با پدیده حجاب در آن کشور. از آنجا که اخبار این کشور برای من همیشه مهم بوده نظر خودم را مطرح میکنم.

خبر دویچه ووله در این باره

اصولا تا چند سال پیش من حرکت رضا شاه مبنی بر کشف حجاب اجباری را ناجوانمردانه و خلاف آزادی های بشری میدانستم. اما امروز با دیدن وضع اسلام و مسلمین در بلاد مختلف به این نتیجه رسیدم که تصویب قوانینی برای از بین بردن نمادهای مذهبی در سطح جامعه به ایجاد آزادی بیشتر می انجامد.

مثلا در هند شما کودکان بسیاری میبینید که با همسن و سالهای خود بازی میکنند و در همه فعالیتهای کودکانه شریکند اما با یک رو بنده و حجاب سختگیرانه. این کودک به مرور زمان به روبنده خود عادت میکند و این بخشی از فرهنگش میشود.جدا از احساس حقارتی که در کودکی به دلیل این تفاوت در کودک ایجاد میشود (به دلیل اجبار والدین و فشار نگاه های اطرافیان مسلمان)  در بزرگسالی هم پیامدهای مصیبت باری مثل آنهایی که بر سر زنان سرزمین ما می آید در انتظار این زن است و فرهنگی که آنقدر این جنسیت را خطرناک می پندارد که باید آن را لای پارچه ای پیچید و دور از انظار نگه داشت آینده این کودک را به همان میزان منفعل و بی خاصیت و زیان آور برای اجتماع مردانه ترسیم خواهد کرد.

اما حد این قوانین کجاست ؟ آیا میتوان به اقتضای عرف جامعه یا همان فرهنگ جاری که در بستر زمان متغیر است قوانین اخلاقی و مرزهای وجدانی بشری را جا به جا کرد ؟ جواب این سوال بر میگردد به دیدگاه هر شخص به اخلاق و نظریه مطلق بودن یا نسبی بودن اخلاق و نه تنها اخلاق بلکه تمام شئون بشری مثل زیبایی یا وجدان یا هر چیزی که در دورانهای مختلف تعاریف مختلفی از آن شده.

اما من علی رغم نظریات گذشته ام در این باره امروز فکر میکنم پاک کردن صورت مساله بهترین جواب برای این سوال است. به این معنی که مرزی ذهنی برای این تعاریف قایل نباشیم و انسان را در اندیشه خود برای این تعاریف آزاد بگذاریم. فقط می ماند قوانین اجتماعی که نمود بیرونی این تفکرات هستند و باید فکری به حال آنها کرد. شاید قانون عدم حجاب اجباری به این تفکر بی مرز نزدیکتر باشد چرا که وجود این پدیده به خودی خود موجب ایجاد مرز است در حالیکه نفی حجاب به معنی نفی تفکر حجاب نیست و به معنی از بین بردن تفکر ایجاد مرز است که مولود خطرناک جوامع مدرن است و هیچ ربطی به اسلام یا سایر ادیان ندارد.

 

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.

1 دیدگاه برای “مساله حجاب”

  1. جاناتان گفت:

    خیلی نوشته جالبی بود! به نظرم بسیار عمیق و خوب قضیه رو توصیف و تحلیل کردی 🙂


    نظر لطفته عزیز جان. من خودم چون خواستم خلاصه بنویسم که حوصله سر بر نباشه خیلی سر راست نشد نوشته ام. خوشحالم که خوشت اومد.

دیدگاهی بگذارید

عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!