آبروی میمونی

(خبرنگار میمونی در حال تهیه گزارش جذاب از میمون فضانورد)

صبح زود رفته ام دفتر شرکت. از آنجا که در پارکینگ شرکت ما تعداد پارکینگها کمتر از تعداد ماشینهاست هر کس زودتر سر و کله اش پیدا بشود برنده مسابقه پیدا کردن جای پارک است و من هم که به قول این اوزی ها مورنینگ پرسن هستم و شبها زود میخوابم و صبحها با خمیازه خروس بیدار میشوم حرص خیلی از این همکاران اوزی را در می آورم.

صبحها تنها ماشینی که بعضی وقتها زودتر از من در پارکینگ پارک شده ماشین دیوید است. دیوید یک پسر بیست و شش ساله استرالیاییه که تو سیدنی دنیا اومده و بزرگ شده و از بچگی ساکن محله هومبوش (محله ای در غرب سیدنی) بوده. دیوید فارغ التحصیل مهندسی نقشه برداری از مهمترین دانشگاه فنی در رشته ما در استرالیا یعنی دانشگاه نیو ساوث ولزه و داره دوره کار آموزیش رو در شرکت ما برای گرفتن مدرک کارشناسی حقوقی – رسمی (یه چیزی تو مایه های نظام مهندسی یا کارشناس رسمی دادگستری خودمون)  میگذرونه. تو شرکت به اسم آقای عضله معروفه و هر روز باشگاه بدنسازی میره و از نوجوونی عضو باشگاه راگبی وسترن سیدنی بوده.

دیوید بعضی روزها چند تا کلمه روسی رو با شوق و ذوق خاصی به من میپرونه و میخواد واکنش من رو ببینه یا شاید میخواد ببینه من واقعا اونجور که ادعا میکنم زبان روسی بلدم یا نه ! این کلمه ها رو هم که اکثرشون فحشهای آبدار روسی هستند به قول خودش در سفری جاده ای  که از چین به روسیه داشته از آدمهای کوچه خیابون یاد گرفته و حالا بعد از مدتها یه آدم پیدا کرده که انقدر باهاش راحت هست که این حرفها رو جلوش بزنه ! خواهر دیوید هم ساکن سنگاپوره و هر روز از اینکه خواهرش اونجا توی یه شرکت استرالیایی سمت مهمی داره و اینکه هر سال یه سر میره اونجا پیش خواهرش با هیجان خاصی حرف میزنه.

صبح زوده و فقط من و دیوید توی دفتر نشستیم که یهو از پشت نیم دیوار آفیس خم میشه توی میز من و میگه ایران یه میمون رو فرستاده فضا و برگردونده ! هنوز خودم خبر رو نخوندم ! اولش نمیفهمم چی میگه ! یعنی وقتی حرف کسی برات عجیب باشه اول شک میکنی که نکنه اشتباه متوجه شده باشی !؟

بعد صفحه مانیتور رو بهم نشون میده که یه میمون رو با یه من چسب و لنت برق چسبوندن به یه تخته ای و وحشت از هیکل میمونه میباره ! میرم تو فیس بوک یه چرخی میزنم و میبینم که بعله ! بعضی خبرها مثل بمب تو دنیا خبر میکنه در حالیکه ما خودمون ازش خبر نداریم !

یاد اون روزی میفتم که تو قزاقستان بودیم و خبر مدرک جعلی دکترای مرحوم کردان پیچیده بود. یه روز دیدم همکار روسمون بدو بدو اومده و یه روزنامه دسشه که به اصرار میخواد یه خبرشو بکنه تو حلقم ! هفته نامه ای محلی که پر از تبلیغهای سکسی و عکسهای برهنه تمام صفحه رنگی و البته محبوبترین رسانه مکتوب زرد اونجا بود در بین خبرهای سلبریتی های هالیوود و گاسیپهای خواننده های روس و آمریکایی یه عکس از مرحوم کردان انداخته و اینکه این آقای وزیر کشور ایران مدرک دکترای جعلی داشته !

اون روز صبح داشتم به روزنامه نگارانی که دیروز دستگیر شده بودند فکر میکردم و اینکه چقدر زندانی شدن این روزها سعادت میخواهد ! اینکه زندانی باشی و همبند این آدمهایی باشی که هر روز اسمشان را شنیده ای ! اینکه دیگر کسی از زندان رفتن نمیترسد و این زندانبان است که از دستگیر کردن میترسد ! یاد ریحانه هستم که در را با اشتیاق برای مامور زندان باز میکند و در جواب آنها که میگویند برای همسایه بالایی آمده اند میگوید که چرند نگویند و او آماده است که با آنها برود !

انقدر این خبرها از ایران می آید که کسی برایش مهم هم نیست میمونی به فضا فرستاده اند و زنده برش گرداندند ! در جواب دیوید میخواهم بگویم من که باور نمیکنم ! یا اینکه تو میدانی که چند نفر زندانی سیاسی در زندانهای ایران مردند ؟ حرفم رو میخورم و یه عکس از فیس بوک پیدا میکنم که صورت میمون رو با صورت یک آدم سیاسی شناخته شده عوض کرده و مثلا صحنه طنزی به وجود آورده. عکس رو به دیوید نشان میدهم و میخندم که کمی حرصم خالی شود ! دیوید میگه پس شما هم مثل ما هستید. اینجا هم روزنامه ها با جولیا گیلارد از این شوخی ها زیاد میکنند و من در این لحظه از این همه عدم درک متقابل  میخواهم سرم رو بکوبم به دیوار اما فقط لبخند میزنم و سرم را به نشانه تایید مثل احمقها تکان میدم !

حالا چند روز از آن داستان گذشته و من مطمئنم که خبر در آمدن گند ماجرای مرحوم شدن میمون اصلی فضانورد و بدل ناشیانه اش در کنفرانس مطبوعاتی زودتر از خبر اول پیچیده. هر چند که این هم برای ما عادیست و مثل هزار و یک خبر دروغ و مدارک جعلی که هر روز میشنویم حس خاصی را برایمان ایجاد نمیکند. اما بد ماجرا اینجاست که از آن روز من دیگر جرات نمیکنم صبح زود سر کار بروم ! میترسم چشمم به چشم دیوید بیفتد و سری تکان بدهد و بگوید خبر میمون جعلی را شنیده ! آن وقت من چه جوابی دارم که برای ماستمالی کردن کارهای این میمونهای اصلی به این اجنبی ها بدهم !

(خبرنگار مردمی در زندان)

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.

22 دیدگاه برای “آبروی میمونی”

 1. شايسته گفت:

  كاملا حست رو درك مي كنم. يعني ادم اون ور دنيا هم از دست اين جماعت اسايش نداره. دارم فكر مي كنم يعني هيچ راهي نيست كه تو محيط كار كسي نفهمه ما كجايي هستيم??!!

 2. محمد گفت:

  خب می گفتی حداقل ما یه میمون فرستادیم که حالا راهش رو گم کرد و برنگشت، شما هر وقت تونستید یکیشون رو بفرستید، بعد بیایید از ما ایراد بگیرید. 😀
  فردا اینو بگو ببین چی می شه؟خب؟

 3. افسانه گفت:

  شک نداشتم دروغه! اینا عرضه هیچ کار علمی رو ندارن.

 4. عارف گفت:

  شهادت میمون فضانورد رو توی ایران باید تعطیل رسمی اعلام کنن

 5. بهار گفت:

  شايد كار علمي بلد نباشد ولي فضا نوردي براشون خاطرس. ديگه نبايد از حق گذشت كلا هميشه فضا نوردي ميكردن ولي خب ميمونه بلد نبوده فضا نوردي كنه. احتمالا اوردوز كرده.

  • Ehsan گفت:

   بیچاره میمونه ! آدم دلش کباب میشه ! جبر جغرافیا همینه دیگه. الان رفیقاش دارن تو هند و آفریقا رو درخت نارگیل صفا میکنن این بیچاره رو باید بفرستن فضا !

 6. کام گفت:

  سلام…من به یک نقطه رسیدم..یعنی علمم در حد تیم ملیه ها…

  من نمیدونم اون یارو که میمونه رو گرفته چرا اینقد خودشو باند پیچی کرده ماسک و دستکش؟؟!! اون وقت اون خانوم خبرنگار دست زده بدون هیچ وسایل حفاظتی …فک کنم بچه محلشونه…

  یا اینکه اون یارو میمونه رو داغ داغ از فضاپیما اورده سر صحنه…ها نظرتون چیه؟؟؟!

 7. بهار گفت:

  همكار جان شما سايت زدي كه تعطيلش كني؟ خب بنويس ديگه!

 8. احمدرضا گفت:

  پس این بی صاحاب آپ کن دیگه!!! هر روز دست خالی هستیم.؟؟؟؟

 9. leyli گفت:

  آقاي احسان اين كه اون ها دنبال يه بهونه اي هستند تا ايران رو بدنام كنند به نظر من اتفاق جديدي نيست چه خبر درست باشه چه غلط
  اين كه كردان مردكش جعلي بوده مهم تره يا اينكه بلفرض چيزي كه الان تو ذهنم اومد برلوسكوني فساد اخلاقي و .. فوران كرده ؟
  اينكه پيشرفت علمي ما به قد غرب نيست درست اما بايد ببينيم كي ما رو به اينجا كشونده؟موقعي كه سوغات رضاشاه از غرب برهنگي بود به زور و جبر نه علم و صنعتشون و الانش تو شبكه هاي ماهواره هاي تا دلت بخواد از سكس و … اما يه مطلب علمي ؟
  چقدر دوست داشتم جاي تو بودم تا به ديويد بگم آره پيشرفت علمي ما درست به حد اينجا نيست اما تو سرعت پيشرفت علم تو جهان مثال زدني هسستيم و اين وسط كساني چشم ديدن دانشمندان مارو نداشتند زدن ترور كردن كه جلوي راه پيشرفت علم رو بگيرن اما زهي خيال باطل نتونستن و صدتااحمدي روشن و … ازش جوانه زد
  چقدر دوس داشتم جاي تو بودم و صبح زودتراز هميشه مياومدم كه تو چشماش زل بزنم و بگم:من افتخار ميكنم كه ايراني ام
  بهش بگم ۸سال جنگ رو به ما تحميل كردند كل دنيا رو عليه ما جمع كردن اما بچه هاي ما با ايمانشون با فداي عشق بزرگتر در مقابل عشق كوچكتر ددوباره نيروي امداد الهي رو به رخ كل دنيا كشيدن.
  شايد حرصتو دارم در بيارم از حرفام اما باور كن خيلي ناراحت ميشم
  اگه مايل نباشي پي ام نميدم

  • Ehsan گفت:

   قطعا داشتن مدرک جعلی بسیار بدتر از داشتن (به قول شما) فساد اخلاقیست. فساد اخلاقی یک مساله شخصیست. اما استفاده از مدرک جعلی برای گرفتن پستها و حقوق دولتی تصرف در بیت المال و جرم است. اصولا در کشور ما مرز بین جرم و گناه مشخص نشده و این اشتباه زیاد تکرار میشود که فکر میکنم انجام گناه همان جرم است در صورتی که این دو از لحاظ حقوقی کاملا متفاوتند.
   نه حرصم رو در نمیاری خیلی دوست دارم که باهات بیشتر صحبت کنم تا جواب تک تک تصورات اشتباهت رو بدم.

 10. leyli گفت:

  به قول من؟
  دز بدنه دولت مدرك جعلي داشته كه بده اما رييس همان دولت فاسد باشه كمتره؟تفكر فرد گرايي كه ليبرال ها بهش قايل ان بهش عقيده داري ،مثل اينكه اول فرهنگشو جا ميندازه كه بد نيست بعد همان كارو انجام ميدن مثل همجنس بازي كه رسما علني ميكنن و افتخار بهش ميكنن از قوم ثمود به مراتب بدتر
  اما به نظر من اين كه رييس دولت كشورم پيرو هوسش باشه خيلي بدتره،چرا كه تو هر تصميمي ميتونه اين هوس يازي گل كنه،مثل اين كه بگه من الان ميخوام اينو بكشم يا كسي كه كلي ظلم كرده رو بگه كاري به كارش ندارم چون دوستش دارم و واسم منفعت داره و در اين دولت احتمال اينكه وزير جعلي باشه و كسي هم نفهمه هست .چون مجموعه زير دست خودشه.

  • Ehsan گفت:

   ببين خواهر من شما متاسفانه با اينكه خوب مينويسي مطالعه كمي درباره مسايل بين المللي داري. جرم برلوسكوني فقط اينه كه بابت رابطه با يك دختر زير سن قانوني پول پرداخته و نه هوسراني و اين صفتها كه تو بهش ميچسبوني. يعني اگه يه صيغه محرميت ميخوند و بعد ميخوابيد به نظرت هوسران نبود !؟ چرا ما در قرن بيست و يكم هنوز انقدر بسته فكر ميكنيم ؟ همجنس گرايي و نه همجنس بازي يك گرايش طبيعيه بشريه كه در موردش قبلا نوشتم. مطالعه بفرماييد.
   شما با تفكرات دوران قوم ثمود ميخواي اورانيوم هم غني كني نتيجش ميشه همين وضع امروز جامعه ايران !

 11. leyli گفت:

  آه،خداي من !جالبه اگر بهت بگم كه شبيه بعضي شبكه هاي غيرايراني حرف ميزني و همه ي حرفات واسم درمورد اين مسايل تكراريه باورت ميشه،البته با رنگ و لعاب متفاوت.همين برچسب چسبوندن به ما كه زمان عهد بوق فكر ميكنيم .
  البته گفتي كه فساد اخلاقي مساله شخصيه نه ؟لابد جواب خواهي داد كه فساد به تعريف من رو گفتي كه فساد نيست به تعبيرشما.ميبيني
  قانون همجنسبازي قانوني شده و اولاند امضاش كرده.حالا فرانسه رو مثال زدم
  آقاي محترم من نميدونم شما به خاطر فضاي پيرامونتون چه نگاهي به اسلام داري؟و اين كه به خاطر افراط بعضي ها و ارائه اشتباه اسلام به اين نتايج رسيده باشي كه در هرصورت خودت مسئولي.چرا كه در نص صريح قرآن در مورد قوم ثمود و اين پديده جواب داده شده.كه خدا نيازهاي بشريت رو ميدانسته و خودش برنامه گذاشته.
  استادمون تعيريف ميكرد كه به يكي از كشورهاي اروپايي سفر كرده بود و اونجا كنفرانس گذاشته بودند خانمي هم حضور پيدا ميكنه كه به اصطلاح مرتد شده بود و اسلام رو قبول نداشت و ابتداي امر از اينكه استادمون بهش دست نداده ناراحت مييشه از قرآن چن سوال در مورد حقوق زن ميپرسه كه چرا اينو گفته اونو گفته در نهايت موقع خداحافظي موقعي كه ميخواست بنابر عادت دست بدهد خودش اشك تو چشماش جمع ميشه و دست نميدهد.
  همه ي ما مستضعف فكري هستيم و اول خودم .اما يه نگاهي به قرآن كنيم همه ي اين نيازهايي كه بشريت داره جواب داده شده .همش.
  جاهليت مدرن.

  • Ehsan گفت:

   واقعا از اين حكايتي كه درباره استادتون نوشتي در حيرتم. دست دادن يا ندادن ؟ واقعا انقدر مهمه ؟ يعني تو اين اعماق تاريكي فكري هنوز هم يه كسايي زندگي ميكنن ؟ باورم نميشد تا نگفتي !

 12. leyli گفت:

  آره دست دادن يا ندادن.
  محرم يا نامحرم.
  همه ي اين ها ريشه در اعتقادات دارد.از كوچكترين موضوع تا بالاترين موضوع.
  از كوچكترين رفتاراي اجتماعي تا هر چي كه فكرشو كني.

دیدگاهی بگذارید

عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!