نعل وارونه رضا شاه دوم

اول میخواستم راجع به گفته های شادی صدر در هفته پیش حرفی بزنم. انقدر واکنش زیاد بود که جرات نکردم چیزی بگم. شاید به موقعش راجع به کلاهی که از فمینیسم ایرانی به سر زنان ما میرود  حرف زدم. چیزی که با روابط پیچیده روانشناختی و جنسی و اجتماعی و سیاسی در هم آمیخته. فعلا مجال نیست.

   

و اما رضا شاه دوم :

دستگاه خبری کنگره کمی دیر به فکر افتاده. شاید هم به موقع. امروز که ستاره رو به افول تصور شاهی دیگر در ایران باز دارد سو سو میزند. از آمریکاییان بعید است که از کرده خود پشیمان شوند و راه رفته را باز به دست تجربه بسپارند !

 این حرفها حرفهای من نبود. این فکر هر کسی ست که می بیند ظرف یک هفته آن هم هفته آخر سال در بلبشوی سیاسی ایران در حالی که به اصطلاح رهبران بزرگترین خیزش مردم ایران پس از انقلاب در بندند و صدها زندانی بدون یک روز مرخصی در انفرادی به سر میبرند دو بار و به طور متوالی چهره بشاش و کروات زده رضا پهلوی را از تلویزیون صدای آمریکا میبیند. البته من اعتقاد دارم این فکر اوج بدبینی و توهم توطئه داشتن است اما چه کنیم که ما ایرانی جماعت انقدر توطئه دیده ایم که تا عکس کسی را در ماه نبینیم باور نمیکنیم طرف خودش است !

آقای رضا پهلوی که پیشتر در برنامه افق افاضاتی فرمودند از مهمان راه دور برنامه پرسیدند که جمهوری لیبی بهتر است یا پادشاهی سوئد ! البته من انتظار نداشتم که دوست عزیزم اینطور جواب دهد که ایران سوئد و لیبی نیست. شاید میشد جواب بهتری داد. شاید هم برق کت و شلوار اتو زده رضا شاه دوم و بیان بلیغ و قانع کننده اش دوست ما را آچمز کرده بود اما من بی اختیار به یاد دوران کودکی و نوجوانی خودم افتادم.

درست یادم هست که در سال اول راهنمایی درس میخواندیم. دوستی داشتیم که قد و قامت بلند تری از ما داشت و سر و روی بزرگسال تر. به لحاظ اینکه معلومات جنسی بالایی هم داشت به نوعی رهبریت اذهان کودکانه در جستجوی سکس ما را در آن سنین به دست گرفته بود و مدام رهنمود میداد که در برخورد با اطرافیان و بالاخص جنس مخالف باید چه طور رفتار کنیم ! هر کسی وقتی کاری میکرد یا تلاشی برای برقراری ارتباط با دختر همسایه یا فامیل انجام میداد برای گرفتن تایید یا اشکال رفتار خود نزد کامران این دوست دانای کل ما می آمد و ماجرا را برایش تعریف میکرد. یک روز همکلاسی ضعیف الجثه و بی خاصیتی پیش او آمد و از طرفند هایی که برای جلب نظر دختر همسایه انجام داده برایش تعریف کرد و در نهایت با افتخار گفت “و دختره در آخر حرفهایمان دست مرا گرفت”. در حالی که این دوست با افتخار منتظر نظرات تایید آمیز بود کامران دو دستی بر سرش زد و گفت “فکر کردی که چی شده حالا !!!” و پسره با ناراحتی گفت “خوب از هیچی که بهتره !” و کامران بلند بر سرش فریاد زد “آخه احمق تو چرا به فکر هیچی هستی !!!”

حکایت پادشاهی سوئد و دانمارک و بریتانیا و جمهوری لیبی هم در همان حد حکایات بچگی ما سخیف و ناشیانه است. اینکه از مهمترین نقطه ضعف یک حکومت مدرن و ایده آل به عنوان نقطه قوت نظرات خود استفاده کنیم واقعا جای تعجب و تاسف دارد ! کسی نیست به آقای رضا شاه دوم بگوید مثلا ملکه بریتانیا کجای دولت نقش میانجی را ایفا کرده یا شاه کارل یا خوان کارلوس ! آخر کدام عقل سلیم میگوید بک نفر انتصاب کنیم به عنوان شاه یا ملکه که بشود میانجی امور سیاسی که اختلاف ایجاد نشود ! این که شد همان آیت الله شاه فقید ! پس مردم کجای نظریه شما جا دارند ! نکند شاه را هر چهار سال مردم باید انتخاب کنند ؟ آقا این مزخرفات چیست که به خورد ملت میدهید ! اینکه پدر شما شصت و چند میلیون دلار از ایران خارج کرده که افتخار ندارد. البته حسودی میکنم به صداقت و راستگوییت که اعلام کردی و نترسیدی. مرحبا ! اما این پول از کجا آمده بود ؟ ارث پدر بزرگ مرحومتان است که از جزیره موریس فرستاده ؟

یعنی ملت انقدر احمق شده اند که بعد از 30 سال دوباره حکومت شاهنشاهی برقرار کند در این خاک ! اینکه الان هم حکومت همان دیکتاتوریست و بلکه بدتر است دلیل به این نمیشود که دکمه آندو(Undo) را بزنیم بگوییم پس همان قبلی  بهتر بود !  با تمام احترامی که برای خاندان پهلوی قایلم با وجود تمام جنایاتی که مرتبط با ایشان یا غیر مرتبط با ایشان در زمام زمامداری پدرشان در ایران اتفاق افتاد و با وجودی که شخص ولیعهد را انسان مثبت و صادقی میبینم باید به کنگره نشینان آمریکا اعلام کنم روند پیش رویتان به اندازه تز برگرداندن ظاهر شاه به افغانستان مضحک بود. 

دوست دارم باور کنم تمام این اتفاقات تصادفیست. تصادفیست که سیبی به هوا می رود و تا به زمین برگردد مصدقی سرنگون میشود و انقلابی در میگیرد. 

راستی کامبیز جان بلیط سخنرانی های ولیعهد تو واشنگتن گیر می آد ؟ نکنه تو هم از زیر سنگ پیداش کردی ؟

همیشه یادم میماند معادلات سیاسی دنیا هیچوقت به سرانجام نمیرسد چون متغیرها بی شمارند. تمام تلاشم فقط این است که وارد این بازی نشوم.

پسنوشت : گاهی فکر میکنم ملت ما تا کی باید به فکر انتخاب بین بد و بدتر باشد. بعضی وقتها فکر میکنم ملت ما تا کی باید به بهتر از هیچی و بهتر از اینی که هست فکر کند ! فکر کنم این توضیح لازم بود.

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.

9 دیدگاه برای “نعل وارونه رضا شاه دوم”

 1. عارف گفت:

  بازم باحال بود :)) به نظر من تو یه روزنامه ای مجله ای چیزی یه ستون بنویس


  عارف جون ما این همه با خشم حنجره پاره کردیم تو میگی با مزه بود !
  شوخی کردم. لطف داری دادا. مزه از خودتونه. چشاتون با مزه میبینه. حال و هوای عیده یه پست عیدی بزنیم !

 2. gharibe گفت:

  mardome ma mahkuman be entekhab beine bad o badtar ta vaghti ke dast az sare in khorafe parasti o mazhab o sonat o orf barnadaran!
  ta vaghti ke az tarse harfe mardom tasmim nagiran o amal nakonan, hanooooooooz kheili munde ma binavaha manie democracy ro befahmim! ma ba dictatori bozorg shodim, az hamun ruzi ke behemun goftan injuri nashin eshte vase dokhtar vali nagoftan chera zeshte,
  az hamun ruzi ke fahmidim vase emtiaz gereftan tu madrese bayad vase mazhab sine chak konim o dokhtaraye abru bardashte ro malamat konim, va vase emtiaz gereftan az pedar madaramun uni bashim ke una mikhan
  az hamun ruzayee ke tars o tajrobe kardim va yad gereftim khodemun nabashim va ta emruam darim tajrobash mikonim
  are ma hamunayeem ke tahammol nadarim ke porim a taassob o khodkhahi o oghde va bigane ba mafhume democracy
  ma age in pas zamine ro nadashtim mitunestim fek konim bejaye inke jav gir shim va hamrahe bad shim o har suyi vazid berim!


  غریبه جان منظورت از باد و اینا من که نبودم ؟
  من نفهمیدم با پست من موافقی یا مخالفی ؟
  به هر حال این ما هستیم که سنت رو عوض میکنیم اگه پدر مادرا واسه ما خوب نبودن ما پدر مادر خوبی واسه بچه هامون باشیم
  یا اگه پدر مادر نیستسم یا نمیخوایم باشیم سعی کنیم از خودمون شروع کنیم
  میشه. من میدونم. یه روزی همه چی ردیف میشه
  من بهت قول میدم
  ممنون که دنبال کردی پست هامو

 3. gharibe گفت:

  aval bayad begam tashakor adare ke postat eghad khoob hast ke adam donbalehun kone
  dovom bayad begam
  mozu mavafeghat ya mokhalefat ba farmayeshe shoma nist
  ina ro goftam chon un lahze fek karadam ghabele goftan va birabt nist
  sevvom bayad begam
  man yekki ke khodam enghad poram az tanaghoz ke hich vaght nemitunam madare khubi basham bezar bebinim aslan mitunim khodemun o peida konim kheili sakhte sai koni pedar madare khubi bashi vaghti tu delet dari hama ro atta pedar madare khodet o ke enghad dust dari sarzanesh mikoni
  miduni zan budan tu in donia sakhte kheili sakhte unam zani ke tu iran bozorg mishe va zan mishe
  gahi fekr mikoni hame ghariban hatta hamsaret ke asheghesh budi
  va nemiduni alan che ehsasi behesh dari
  chon yad gerefti ke khodet o gooool bezani va mitarsi in eshghe ham ye no hoghe zadan be khodet bashe
  bebakhshid aslan che rabti dasht ke man ina ro inja migam bazi vaghta faghat harfe miad bedoone inke rabti dashte bashe
  kheili ghamgin budam in harfa ro zadam
  age pakesh koni narahat nemisham


  جوابم طولانی شد در کامنت زیر توضیح دادم. پیروز باشی. یه اسم دیگه میشه واسه خودت انتخاب کنی ؟!

 4. ehsan گفت:

  و چرا همش فکر میکنی من احمدی نژادم ! چرا پاک کنم. مگه اینجا روزنامه رسمی مملکته. هر کس هر چی خواست میگه.مگه چیه !
  من هم همیشه از اینکه پدر مادرم منو آوردن تو دنیا حرص میخوردم برعکس خواهرم که همیشه ازشون به خاطر این تصمیم و اون شب سپاسگزاره ! ولی واقعیت اینه که در کسری از ثانیه از بین هزاران اسپرم داوطلب تشکیل یه نطفه در هزارم ثانیه یکی موفق شده پایه اولیه منو به عنوان آدم مثلا بنا کنه.خوب این خودش یعنی یه شانس به تو داده شده واسه زندگی در عین حال نشون میده زندگی چقدر تصادفی و دور از کنترل ماست. فقط میشه ازش لذت برد. هر کار دیگه احمقانست. چند روزه بدجوری به مرگ فکر میکنم. فکر میکنم میذارنت تو یه مستطیل 2 در 1 آخرش با یه عالم خاک. ای تف به این زندگی !
  ولی وقتی میبینم زندگی جریان داره دلم یه خرده گرم میشه. جنب و جوش شب عید و مردم بی خیال و هزار تا چیز دیگه باعث میشه این فکرها از سرم بره.
  شما هم انقدر فکر نکن. این لحظه ها تو همه زندگیا هست که گاهی فکر میکنی همه غریبه شدن. البته من به خود مطلق خیلی اعتقاد دارم. یعنی هیچکس بیشتر ار خودت به فکر خودتن نیست و نخواهد بود اما آدمهای اطراف هستن که به این خود هویت میدن پس دلتنگی هاتو بردار. جاش یه لبخند بذار ! عیده مثلن !

 5. gharibe گفت:

  rasti chera esmam o avaz konam
  man esmam donia ast


  نه منظورم غریبه بود. آدم احساس غربتش بیشتر میشه !

 6. donia گفت:

  esmam o avaz kardam
  hala esme vagheemo gozashtam
  khube injuri
  khodam bahash rahat nistam chon dige nemitunam har chi mikham benevisam fek mikonam hame alan man o mishnasan
  va az unja ke ba tars ajinim ma iraniha
  tarjih midam kasi nadune man kiam ta har chi mikham tu har veblogi benevisam


  خوب اینجوری بهتر شد.نگران نباش این بلاگ جز دوستای بلاگر خواننده دیگه ای نداره که کلا 10 نفر هم نمیشن ! تازه به قول خودت از یه جایی باید شروع کنیم مبارزه با این فرهنگ غلط رو. حالا هم هرچی خواستی بنویس. من تنها دنیایی که میشناختم دنیای اون فیلمه بود که میگفت آقای حاجی و هدیه تهرانی بازیش میکرد ! :)))

 7. مهاجر بعد از این! گفت:

  سلام و سال نو مبارک!من همین امروز وبلاگتونو دیدم و الان حدود 2ساعته که دارم میخونمش!قلم زیبایی دارید و احتمالن مخاطبهای زیادی(بیشتر از ده تا).ولی احتمالن درمورد این قضیه اطلاعات کافی ندارید,توصیه میکنم سری به سایت”حزب مشروطه ایران”و مقالات مرحوم” داریوش همایون” بزنید .و با دلایل ترجیح این شکل حکومت از نظر “سلطنت طلبان” آشنا شوید,مطمءن هستم که نظرتان تغییر خواهد کرد.در ضمن سخنان همین شخص(رضا پهلوی) نشاندهنده روحیه دمکرات ایشان است,او هرگز رنگ عوض نکرده و همواره تحولات سیاسی و اجتماعی ایران را بدرستی درک کرده است.سخنرانیهای وی گواه این مدعاست.
  ببخشید که طولانی شد!فقط احساس وظیفه میکنم توضیح دهم که قرار نیست ایران به سیستم سلطنتی “برگردد”


  ممنون دوست عزیز.اگر شوخی نمیکنی نظر لطف شماست.مخاطب هم بیشتر از 10 نفر در روز ندارم.چون تازه شروع به وبلاگ نویسی کردم.من هرگز نگفتم آقای پهلوی رنگ عوض کرده است. من اصلا ایشان را درست نمیشناسم. اگر توجه کرده باشید روی صحبتم با کسانی بود که ایشان را جلو می اندازند. من جزو فن های آقای پهلوی در فیس بوک هستم و صحبتهایشان را دنبال میکنم اما نه به عنوان رهبر سیاسی آینده ایران. لطفا لینک مطالبی که به روشنگری بیشتر می انجامد بفرستید. استفبال میکنم. ممنون از نظرتون.

 8. ماندگار گفت:

  سلام احسان جون
  چطوری داداش؟
  آقا ایشالا که از ما به دل نمیگیری که از این پشت مشتا داریم لنگون لنگون میخونیمو میایم جولو!
  حماقت مردم بعد از 30 سال شاید ناراحتت کنه! اما از قدیم و ندیم میگن حقیقت تلخه! اینم حقیقت ما ملت ایرانه!
  به جان خودم اگه تو دلت میگی این یارو کم داره از عالم و آدم عقبه که نوشته های به روز منو نمیخونه،بهت حق میدم اما قشنگی ماجرا اینجاس که همین عقب عقب اومدن من به هر کی ثابت نکنه که ما خیلی از دنیا عقبیم، به خودم یکی فهمونده اینقدر عقبیم که هرچقدرم بدوئیم بازم جلو نمیفتیم!
  قربونت تو از به جیب زدن اعلا حضرت حنجرتو پاره میکنی در حالیکه تکرار شدن تاریخ به برگشتن حکومت پادشاهی نیس!
  مگه پردرآمدترین و مقروض ترین رییس جمهور تو تاریخ ایران احمدی نژاد تیتر ساز رسانه ها نیس داداش من؟!
  اینکه دیگه از قماش کراواتیای سابق نبوده!
  دزدی این آقایون دیروز و امروز فقط و فقط به خاطر همونه که گفتی:
  ملت اینقدر احمقن که تکرار تاریخ رو با انتخاب بد و بدتر همچنان به جون میخرن!
  اون حنجرتو پاره نکن حیفه والا!

  • Ehsan گفت:

   ببین من الان که این متن رو میخونم به نظرم یه کم زیاده روی میاد. من به رضا پهلوی خوشبین نیستم اما به پز دموکراسی خواهیش احترام میذارم. اون زمان بیشتر از صدای آمریکا لجم گرفته بود. باور کن اینکه از اول نشستی خوندی خیلی برام ارزشمنده.

دیدگاهی بگذارید

عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!