استرالیا ، بهشت لوله کش ها

              

قبل از شروع لازم میدونم یه توضیح کوچولو راجع به این اسم بدم. این عنوان اصلا هدفش کم یا پایین نشون دادن کار لوله کش ها نیست. این یه عنوان کلیه که خیلی ها به کارش میبرن و اختراع من نیست.

لوله کش درون  :

بچه که بودیم وقتی درسام رو نمیخوندم و یا نمره کم میگرفتم ، مامانم دعوام میکرد و برای محکم کاری و مضاعف شدن اثرات داد و بیداد یا گاها کتک نیم بندش میگفت از فردا باید بری لوله کشی یا مکانیکی و دیگه حق نداری بری مدرسه ! حالا من که مثل خر از مدرسه بدم میومد وقتی این حرف رو میشنیدم نمیدونم چرا شیفته و شیدای مدرسه میشدم و با گریه و التماس ازش میخواستم که منو نفرسته لوله کش بشم و بذاره برم مدرسه (به این مرض میگن سندرم خنگیه دوران کودکی !)

زد و یه روز لوله خونمون ترکید و همسایه پایینی اومد که آقا از سقفمون داره آب میچکه و سریع رفتن در مغازه آقای لوله کش که یه مغازه زیر پله یه وجبی دو تا کوچه پایینتر داشت و همیشه در مغازش بسته بود و روش نوشته بود در صورت بسته بودن مغازه آدرس خود را نوشته و به داخل مغازه بیندازید ! (موبایل نبود اون موقع ها خوب !) خلاصه آقای لوله کش اومد و من مثل شاگردی که به دست اوساش نگاه میکنه محو تماشای هنر نمایی آقای لوله کش شدم که چه جوری کاشی ها رو میشکافه و لوله خراب رو پیدا میکنه و میبره و قلاویز و حدیده میکنه و یه تیکه لوله جدید به جای لوله خراب میذاره و دوباره اونجا رو پر میکنه و کاشی ها رو وصله پینه میکنه. راستش خیلی از کارش خوشم اومد و دیگه از شنیدن اینکه باید از فردا برم لوله کشی ترسم ریخت !

لوله کش مهاجر :

یه همسایه داشتیم که داییش لوله کش بود. یه آقای چاق سیبیلو و قد کوتاه که شبیه قهرمان داستان قارچ خور یا سوپر ماریو بود و هر جوری نگاش میکردی هیچ کجای ظاهر و باطنش به اروپا رفتن نمیخورد ! آقا زد و یه روز گفتن دایی مون رفته هلند و پناهنده شده و چقدر کار و بارش گرفته و رو دست میبرنش اونجا ! آخه اونجا لوله کش کم دارن ! بعد هم گفتن داییه گفته  یه میوه هست تو هلند اسمش کیویه ! هر بچه مدرسه ای یه دونه در روز میخوره و دیگه ناهار و شام لازم نیست بخوره !!! از بس که این میوه خاصیت داره ! خلاصه اینکه من از اون روز فهمیدم رمز موفق شدن در مهاجرت لوله کش بودنه !

واقعیت ماجرا :

یه شعر قدیمی هست که میگه استرالیا سرزمین لوله کش هاست و نه مهندس ها. معنی واقعی این حرف اینه که توی استرالیا تکنسین بودن زندگی راحتتری برات فراهم میکنه تا مهندس بودن و شاید فکر کنی دلیلش هم اینه که استرالیا اونقدر از نظر تکنولوژیکی پیشرفته نیست که نیاز به این همه مهندس داشته باشه و بر عکس ایران که همه دوس دارن آقا مهندس و خانم مهندس باشن ولو کار اداری انجام بدن ، کسی حاضر نیست بره دانشگاه مگر اینکه از یه خانواده خاص باشه و قصد داشته باشه آدم مهمی بشه در آینده ، نه اینکه صرفا آینده مالی و کاری خوبی داشته باشه. وگرنه هر کس که هدف مشخصی و والایی نداره میره دوره های “تیف” و کارهایی مثل همین لوله کشی یا نجاری یا به قول معروف کارهای فنی یاد میگیره و به راحتی و با حقوق خوب میره سر کار و زندگی میکنه و حالشو میبره. واسه همین درصد تحصیل کرده های دانشگاهی استرالیایی نسبت به ظرفیت دانشگاه ها به شدت پایینه. توی همین شرکت خود ما یکی از سه تا شریک اصلا دانشگاه نرفته و با اینکه مدیر یه شرکت مهندسی مشاور شده از همون لوله کش هاست !

چقدر دست به آچار باشید :

اما یه وجه دیگه ماجرا اینه که تو استرالیا همه آدمها هر کاری ممکنه بکنن و هیچ کاری ننگ و عار نیست. مدیر شما ممکنه برای پیدا کردن یه چیز بیل ورداره و شروع کنه زمین رو کندن و هر چی بهش بگی آقا شما چرا بده من ، همبن جوری ادامه بده و بگه نه مشکلی نیست ! من یادمه ایران که بودیم هر اکیپ کاری ۴ تا کارگر داشت. دو تا کارگر کارهای فنی رو انجام میدادن و مثلا میخ ها رو میکوبیدن یا رنگ میریختن و از این کارها و دو نفر دیگه یکی وسایل رو جا به جا میکرد و یکی چایی میذاشت و غذا میذاشت و این حرفها و یه راننده هم داشتن که ماشین رو جا به جا میکرد ! همه این کارها در اینجا به عهده یه نفره ! یعنی آقای مهندس هم باید وسایل رو جا به جا کنه هم باید رانندگی کنه ، هم باید برداشت کنه یا نقطه ها رو پیاده کنه و هم باید با پتک میخ بکونه و رنگ کنه و هم باید محاسبات مسخره اما دقیق طول و زاویه انجام بده (این یکم مبحثش فنیه ، همکارا اگه خواست بگم من توضیح بدم جداگانه که چرا طول و زاویه !). حالا با این اوضاع به نظر شما وقتی درآمد لوله کش از این آقای مهندس بالاتره آدم مرض داره که بره درس بخونه و آقای مهندس بشه ! در مورد بچه های آی تی یا طراح که کارشون پشت میزیه و من نظر خاصی دربارشون ندارم بقیه دوستان مهندس باید هم پیازه رو بخورن ، هم چوبو و هم پول رو بدن ! خوب در این شرایط آدم حق نداره فکر کنه که اینجا بهشت لوله کش هاست ؟

یک تحقیق واقعی :

نتیجه یک تحقیق واقعی نشون میده که به دلیل همین مسایلی که گفتم اکثر هموطنان عزیز در مورد شغل خودشون و میزان درآمدشون به همدیگه دروغ میگن و سعی میکنن وضعیت کار و درآمدشون رو بهتر از اونچه که هست نشون بدن ! واقعیت اینه که ما هدفمون از این کار غیر از چزوندن طرف مقابل و فخر فروشی به دوست و همسایه ، تسکین دادن خودمونه که یه عمر به شنیدن آقای مهندس از دهن این و اون عادت کردیم.من شاید کمترین آدمی توی اطرافیانم باشم که به شنیدن این القاب و بزرگنمایی ها عادت کرده باشم و خیلی وقتها کارگرها هم (خارج از ایران که همه از دم) منو به اسم کوچیک صدا میکردن و همین مساله باعث اعتراض خیلی از همکارا شده بود. با این همه چیزی که پشت این القاب هست یه خود باد شدگی بی دلیله که در مورد من هم مصداق داشت و مهاجرت این حباب رو برای من ترکوند. هیچوقت فکر نمیکردم که برای اینکه از نظر بدنی توی کار کم نیارم مجبورم هر روز صبح ساعت ۵ بیدار شم و نیم ساعت ورزش و نرمش کنم. توی خواب هم نمیدیدم ! سیگار رو ترک کردم چون با وجود اون نمیتونستم ورزش کنم و توی محیط کار از بقیه عقب میفتادم ! باور کردنش سخته اما برای اینکه اینجا بتونی قابل قبول باشی باید دو برابر ظرفیتت کار کنی و خم به ابرو نیاری.شاید هم این به دلیل مهاجر بودن ماست. شاید به خاطر اینکه به قول یکی از دوستان باید نه از صفر بلکه از منفی ده شروع کنیم تا به بیست برسیم. دوست دارم چند سال دیگه بیام اینجا بنویسم بچه ها چند سال اولش سخت بود و بعد از چند سال ماجرا به روال اول برگشت و باز هم میشینم و دستور میدم و کارها رو با تلفن راس و ریس میکنم ! اما وقتی میبینم مدیر عامل شرکتمون که یه آدم با سن بابای منه و هم توی مارکت میشناسنش و یه دیوار مدرک و گواهی نامه و تقدیر و تشکر جلوشه همیشه یه کیف کار بغل میزشه و کفشاش همیشه گلیه و لباس کار تنشه ( و البته یه ویلای خیلی بزرگ هم توی بهترین محله سیدنی داره !) فکر میکنم باید یه فرقی باشه بین کشوری که سی ساله داره درجا میزنه و اینجا که این همه سر و دست شکستیم تا بهمون اجازه ورود بده ! حرفم با اوناییه که توی راه آمدن هستن. اسباتون رو درست  زین کنین ! قرار نیست کسی براتون کاری کنه. قراره یه مسابقه خیلی سخت با حریفای قدر شروع بشه ! پس بهتره خوب آماده باشین.

 

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.

21 دیدگاه برای “استرالیا ، بهشت لوله کش ها”

 1. آرش گفت:

  لوله کشه معروف آرش!!! اصلا آرش لوله کش معروفه!
  ولی جدا از این شوخی ها قبول داری این طوری خیلی بهتر از این وضعیتی که توی ایران هست. روزی ده تا مهندس به نافمون می بندن که توش یه پاپاسی هم نیست! مطلب جالبی بود و البته جمله آخر حسابی ترسوندم!نمی دونم چرا با اینکه اعتماد به نفسم بالاست اما یه دفعه ترسیدم


  اتفاقا نوشتم كه بترسي ! بهتر و يا بدترش قضاوت شخصيه ! مثلا به نظر من براي آدمايي مثل من در دراز مدت بهتره اما براي بعضي ها شايدبدتر باشه. خلاصه كه اگه لوله كشي نونت تو روغنه ! اما روغن با كلسترول !

 2. محمد گفت:

  کاملاً با حرفات موافقم. نکته جالبش اینه که یه دوستی دارم تا چند وقت دیگه ویزاش میاد. (استرالیا) به جای اینکه خودش رو از نظر حرفه ای و شغلی آماده کنه و یه خورده سطح دانشش رو ببره بالا، فقط می شینه داستان می گه و اینکه اونجا همه دارن عشق و حال می کنن و زیادی سخت نگیر. اینجوریش رو هم داریم.


  خوب خيلي هام اينجا عشق و حال ميكنن. البته به غير از اونايي كه تظاهر به عشق و حال ميكنن. واقعيت اينه كه وقتي شما يه درآمد معمولي يا يه پول قلنبه از ايران داشته باشي عشق و حال فراواني به همراهت خواهد بود اما اگه پوله رو از ايران نداري بهتره شرايط داشتن يه شغل و در نهايت يه درآمد رو داشته باشي !

 3. ..کامران گفت:

  سلام و علیکم..فی الواقع که همینطوره…ما رو بگو اینجا ۸۰ نفر به ما میگم مهندس…..ها…


  بله حق با شماست جالب بود…بله حق با شماست


  خلاصه كه مهندس جان هواست جمع كجا داري مياي مهندس !

 4. الهام گفت:

  اسبامون زینه برادر !! ولی از خودمون میترسیم که دوام نیاریم. یعنی وسط کار پرت شیم پایین !!


  نه باباجون اگه همه چي رديف باشه كه ايشالا هست چرا دوام نيارين ! من خودم سه ماه يه بار بايد برميگشتم ايران وقتي جاهاي ديگه بودم ولي اينجا اين حس رو ندارم. نگران اون نباش !

 5. بهار گفت:

  خب خدارو شكر اين شركت عقب مونده ما با طول و زاويه كار مي كنه منم كه كلي تخصص تو برنامه نويسي واسه محاسبات دارم اگه قرار بود مختصاتي برداشت بشه كه ديگه من بايد كلا غاز مي چروندم! البته اگه غاز داشته باشن اونم بد نيست.
  باز تو مردي مي توني بري سر زمين از موهبات خداوندي! من كه سر زمين نمي تونم برم، اونجام كه ماشالا همه كارا رو يه نفره انجام مي دن پس بقيه ماجرام كنسله!
  حالا جدي اونجا غاز چروندن پول توش هست؟


  همکار جان اینا انقدرها هم عقب مونده نیستن که برداشت رو طول زاویه انجام بدن ! منظورم کارهای ثبتی و کاداستر بود که همش طول و زاویست ! واسه اینکه نقشه هایی که ما واسه قضاوت مرزها و حدود مالکیت ها بر اساسش کار میکنیم مثلا مال ۱۸۸۰ یا قبل از اونه ! آدم میمونه که ۲۰۰ سال پیش چه قدر تمیز کشیدن نقشه رو و هنوز هم قابل اتکاست ! اونم به خاطر اینکه مالکیت برای کسیه که زودتر اشغال کرده !
  حالا بیا یه غازی پیدا میشه دور هم بچرونیم !

 6. احمد گفت:

  متن خوبیه مرسی داری.مطمینم از کارت خیلی بیشتر از موقع ها که کارگروعمله داشتی لذت می بری.


  شايد لذت بيشتري نبرم ولي در كل احساس بهتري دارم و اعصابم آرومتره.

 7. نقشه برداری دیگر در اوزستان گفت:

  ـا حالا به این هم فکر کردی که الان وقتشه که به تهدیدات مادر گرامی به چشم فرصت نگاه کنی و لوله کش بشی؟ من که بهش فکر کردم. میتونی بگی موانعش چیه که نرفتی دنبالش؟
  ضمنا بعد از مدتی کار تخصصی کردن در اون کشور وقتش نشده یک پست ژئوماتیکی بزنی تا ما همکارا با مدل کارهای اونجا آشنا شیم؟


  ببین راستش الان من بخوام لوله کش هم بشم ۳ سال دیگه به نتیجه میرسه ! باید برم تیف دو سال و یه سال کار آموزی کنم ! خلاصه به اون راحتی هام نیس ! ما همین نقشه بردارش بشیم کلی هنر کردیم ! تازه نقشه بردار هم اینجا کم از لوله کش نداره داداشه من ! یه خونه واسه دولوپمنتش باید نقشه سابمیت کنه به کانسیل ما یه روز میریم کارشو میکنیم صاب کارمون ۱۸۰۰ دلار یارو رو شارژ میکنه بابت اون یه روز ! حالا تو بگو یه نصفه روز هم درفتینگ و ایناش طول بکشه بازم میصرفه!
  حالا ایشالا به زودی یه پست تخصصی میذارم ! آخه همکار جماعت کمه اینجا خیلی ! من نقشه بردار هموطن آدم حسابی اینجا تا حالا برخورد نکردم. بچه ها یا مثل خمید تو کار جی آی اس هستن یا تو کار طراحی و درفتینگ. من ندیدم کسی لخت شده باشه رفته باشه تو شیکمه این اوزیا که حداقل یه کم چیز یاد ما بده ! حالا مینویسم از تجربیات به زودی. یه ملاحظاتی هم دارم که همه چیو نمیشه اینجا گفت ! ایشالا از نزدیک رو در رو بهت میگم.

 8. احمدرضا گفت:

  سلام اوبین باری که وبلاگت رو میخونم. از اون پست ترافیک همتت خیلی خوشم اومد. دنبال کردم و بقیه را هم خوندم. خیلی برام جالب بود. آخه کسایی که اونور آب هستند تمام مسائل رو حل شده میدونند. این ور آبی ها هم تو کلشون یه چیزدیگست. کسایی که از مدارس پایین شهر (بخون مذهبی) وارد دنیای جدید میشند کمتر همدیگر رو میبینند. سعی کن منظورمو بفهمی خودمم نمیدونم چی شد


  والا من اینور آبی نیستم ! من خودم رو اون ور آبی میدونم.حالا کدوم ور آب کجاست دیگه خودت میدونی. ممنوون که میخونی.

 9. جاناتان گفت:

  گل گفتی اقا احسان. مسابقه خیلی سخته. برای دووم اوردن همون که گفتی باید دو برابر ظرفیتت کار کنی. مهاجر بودن هم البته کار رو دو برابر سخت میکنه. اما خب هرکس واسه خودش باید حساب کتاب کنه ببینه ارزش داره واسش یا نه. همه هم روزهای خوب و بد دارن و مطمئنا بعد از چندین سال وضعیت خیلی بهتر میشه برات.
  در مورد اون اقای مهندس هم واقعا خوب اومدی. اینجا من چندین بار با ادم هایی مواجه شدم که خودشون رو دکتر و مهندس معرفی کردن و اونها یا هندی بودن یا ایرانی. اینقدر هم این حرکت اینجا ضایع هست که باور کردنی نیست. خنده دار ایرانی هایی هستند که سالهای سال اینجان و هنوز توی همون درجای اقای مهندس موندن. من هم خداییش اگر اینجا به دنیا اومده بودم شاید پا هم توی دانشگاه نمیذاشتم!


  تو هند ملت پشت ماشینشون مینویسند چی کاره اند و تو کارت عروسی مدرک تحصیلی عروس و داماد رو مینویسند و اینکه مثلا کارمند کجاست ! حالا من نمونشو ندارم اینجا چند تا یادگاری بردم ایران از این کارت عروسی ها ! مثلا مینویسن :
  Ragavendra Prabhu (B.E Civil , Indian Highways , Technical Office Engineer

 10. علیرضا گفت:

  سلام .میخواستم بدونم اگه کسی مدرک فنی وحرفه ای لوله کش رو داشته باشه و ۱سال سابقه میتونه اونجا کار گیر بیاره؟


  والا این مساله به خیلی چیزا بستگی داره. اگه کارت رو بلد باشی و زبانت هم خیلی خوب باشه آره حتما کار گیر میاری ولی اگه نه خیلی مطمئن نباش. در ضمن اینجا مدرک فنی حرفه ای خیلی ارزشی نداره اگر بتونی ۲ سال همینجا تو تیف درس بخونی خیلی از اون بهتره.

 11. علیرضا گفت:

  ممنون از راهنماییت آقا احسان !
  راستی دوره تیف هزینش چقدری میشه ؟


  والا من اطلاعات دقيق ندارم از سايتش نگاه كن. ولي اگر دوسال فول تايم بخوني فكر كنم حدود ٢٠٠٠٠ دلاري برات آب بخوره.

 12. مهرشاد زارعي گفت:

  سلام من ١٧سالمه دارم لوله كشي رو از الان شروع ميكنم به ياد گرفتن و دارم مدرك ايلتس ٦و٦/٥رو بگيرم بنظرتون از الان شروع كنم به ياد گرفتن و مدرك ايلتس رو هم بگيرم ميتونم تا نهايتش ١٠ساله ديگه بصورت حرفه اي بيام اونجا كار كنم ؟
  ممنون ميشم ايدي از خودتون بديد كه در ارتباط باشيم ممنون ميشم راهنماييم كنيد

  • Ehsan گفت:

   من اطلاعات مهاجرتیم خوب نیست. ولی بعید میدونم هنوز مهاجرت تخصصی لوله کشی در لیست باشه. بهتره لیست مشاغل مورد نیاز رو ببینید.

 13. Mohsen گفت:

  سلام
  ممنون که اینقدر صادقانه تجربه ای که دارید رو به اشتراک میذارید.من رشته ام عمرانه و حدود ۸ساله کهتو این زمینه فعالیت میکنم و الان هم سرپرست یک کارگاه ساختمانی هستم. منتظر جواب assهستم تا بقیه کارهی مهاجرتم رو انجام بدم.سر دو راهی موندم که تو این زمانی که دارم بیشتر بشینم سر اتوکد سه بعدی و نرم افزارهای دیگه و بیشر مسلط بشم یا برم دوره های فنی و حرفه ای در موضوعات برق و تاسیسات یا …بگذرونم.؟؟اصلا نمیدونم اوضاع کار و حقوقها چطوره؟
  ممنون میشم اگه اطلاع دارید جواب منو بدید.

  • Ehsan گفت:

   والا جواب مشخصی برای سوال شما وجود نداره. به نظر من کاری رو دنبال کن که بیشتر دوست داری و صد البته زبان و زبان و زبان. اتوکد سه بعدی خیلی کارایی نخواهد داشت برات. دوبعدی اگر کامل نیستی کاملش کن حتما ولی مهارتهتی دیگه هم به درد میخوره. مهارتی که واقعا دوستش داری. تو داری میای که زندگینو عوض کنی. قرار نیست کاری که مجبور بودی رو انجام بدی. کاری رو که دوست داری انجام بده.

 14. محمد گفت:

  سلام
  من از سال ۸۰ تابه حال کارم لوله کشی صنعتی جوش ومونتاژ سازها فلزی میباشد و از لحاظ نقشه و کار اجرایی هیچ مشکلی ندادم خودم بصورت پیمانی اینجا کار میگرنم ولی در حال حاضر اوضاع کار خوب نیست چند ماه بیکارم آیا امکانش هست استرالیا یا هرجایی خارج از ایران که درآمدش خوب باشه کار اوکی بشه..
  با تشکر محمد

  • Ehsan گفت:

   گرفتن کار قبل از داشتن ویزای کاری یا اقامت دایم تقریبا غیر ممکنه دوست عزیز. البته اگه اینجا بودی حتما برای پیدا کردن کار شانسهای زیادی داشتی.

 15. محمد گفت:

  با سلام خدمت احسان عزیز من چند روز رفتم ثبت نام کردم واسه مهاجرت به استرالیا تا ویزا اوکی یک سال بیشتر طول میکشد کدام شهر استرالیا کارهایی لوله کشی صنعتی (piping) و جوشکاری بیشتر هست یعنی پروژه‌ای که در مورد نفت گاز ولوله کشی صنعتی یا جوشکاری لوله پلیت یا مخزن هست کلا در رابطه با شغل من باشه
  ممنون از راهنمایی هات احسان جان

  • Ehsan گفت:

   سلام دوست عزیز ، من اطلاع دقیقی ندارم ولی استرالیای غربی و کویینزلند کارهای مرتبط با صنایع معدنی و نفت و گاز بیشتره و به تبع اون کارها هم بیشتره به نظرم

 16. امیر گفت:

  سلام
  من۴۰ سالمه و ۱۷ سال سابقه کار مهندسی دارم و کارمند رسمی هم هستم از طرفی پایه ۲ نظام مهندسی تو تاسیسات مکانیکی هم دارم. قبل از استخدامم تو پالایشگاه نفت هم لوله کشی کارکردم هم فیتری. سر کار هم کماکان با بحث های لوله کشی درگیر بودم و کلاسهای خوبی هم رفته ام مثل ASME B 31.3. ساختمان هایی هم که ناظر تاسیساتش بودمو به بهترین وجه نظارت کردم. در ضمن آیلتس ۶ هم دارم.
  همه اینها را گفتم که شاید راهنماییم کنی چون می خوام با عنوان لوله کش برای استرالیا اقدام کنم و دونوع لوله کش تو لیست مشاغل استرالیا هست ولی مهمترین نگرانیم بحث assess یا ارزیابیه چون ۱۰-۱۳ ساله دست به آچار نبردم و فوت و فن لوله کشی را نمی دونم.
  به نظرت آیا از این راه اقدام کنم می تونم امیدوار باشم که ویزا بگیرم؟

  • Ehsan گفت:

   ببین من ردمورد اینکه میتونی ویزا بگیری یا نه واقعا نمیتونم نظری بدم ولی اگه جزو لیست رشته های مورد نیاز هست و امتباز بالا رو با توجه به شرایطت کسب می کنی (مثلا هشتاد) حتما شانس خوبی داری. ممکنه طول بکشه ولی حتما به نتیجه می رسه.

دیدگاهی بگذارید

عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!