سال نو

 

سلام به همه دوستای خوب و گلم.باید تبریک بگم ؟ الان همتون از خواب پا میشین و میشینین پای سفره و در کنار اونایی که دوستشون دارین لحظه تحویل سال رو جشن میگیرین.بعضی هاتون به هم نگاه میکنین و دعا میکنین که سال دیگه نوروز رو یه جای بهتر باشین.مثلا اونجایی که من الان هستم.ولی میخوام بهتون یه اعترافی بکنم.من در سی سالگی در سلامت کامل جسمی و عقلی اعتراف میکنم پارسال این دعا رو کردم.ولی الان که چهار ساعت به تحویل سال مونده مثل سگ پشیمونم ! نه اینکه اینجا خوش نگذره ! نه اینکه شرایطم بد باشه.نه اینکه بخوام غر بزنم و یکی دیگه بیاد بگه خوب اگه راست میگی پاشو بیا ایران.همه این حرفها رو قبول دارم.اما عید توی ایران با همه سختیاش و همه آلودگیش و همه چیزهای مزخرف دیگه اش یه معنی دیگه ای میده ! درسته که یه لحظه ست و درسته که قرار نیست اتفاق خاصی بیفته اما من از بچگی عید و سال تحویل برام یه معنی دیگه ای داشته.یه حس نو شدن.یه حس عجیب.

به رسم هر سال میخوام یه شعر از حافظ براتون بذارم.این رسمو نزدیکه پونزده ساله که برای خودم انجام میدم و ازش راضیم.هیچکس هم فالم رو نمیخونه و همیشه واسه خودم تو یه دفتری مینوشتم.حالا امسال دومین سالیه که یه جایی دارم این فال رو مینویسم که یه عالمه دوست دارن میخوننش :

می‌سوزم از فراقت روی از جفا بگردان           هجران بلای ما شد يا رب بلا بگردان

مه جلوه می‌نمايد بر سبز خنگ گردون            تا او به سر درآيد بر رخش پا بگردان

مر غول را برافشان يعنی به رغم سنبل          گرد چمن بخوری همچون صبا بگردان

يغمای عقل و دين را بيرون خرام سرمست      در سر کلاه بشکن در بر قبا بگردان

ای نور چشم مستان در عين انتظارم               چنگ حزين و جامی بنواز يا بگردان

دوران همی‌نويسد بر عارضش خطی خوش     يا رب نوشته بد از يار ما بگردان

حافظ ز خوبرويان بختت جز اين قدر نيست        گر نيستت رضايی حکم قضا بگردان

 امسال با همه بالا و پایین هاش برای من سال بدی بود.آدمهای عزیزی از دست دادم.از دوستان عزیزتری دور شدم و مشکلاتی که کم و بیش در جریان هستین گریبان ما رو گرفت و در کنارش هم هجرت.یه هجرت خود خواسته که خیلی بی خیالی میخواد اگه بگم خیلی هم خوشحالم که الان اینجا هستم.حتی اگه همه چیز هم خوب و خوش و خرم باشه در این جا که نیست ، یاد اون کسانی که ازشون دوریم همیشه قلب آدم رو فشار میده.یه جوری که بعضی وقتها آرزو میکنی کاش انقدر آرزو نکرده بودی که زودتر اینجا باشی.از خانواده و دوستان که بگذری یاد اون زنان و مردانی که الان تنها سین سفرشون سلوله و سیاهی دیوارهاش ، بهم تلنگر میزنه که یه قسمتی از رگ غیرتم نا پدید شده و هر چی حرص میخورم نمیزنه بیرون !

خوشحالم به هوای دکتر و آریا و چند نفری که موقتا تونستن مدتی رو آزاد بشن و ناراحتم به خاطر ضیا برادر عزیزم و نسرین این انسان بی نظیر و پولادین و نرگس و کودکان امروزش که کودکی دیروز ما رو تجربه میکنن و طلایه دار این دور باطل خوشبختی کش کودکان سرزمین من هستند.در فکر هدی و هاله هستم که چه مظلومانه پر کشیدند و چه با صلابت جاودانه شدند.

اسمها را که مرور میکنم و حوادث را دلم میگیرد.از این همه بلا و یک گربه کوچک به نام ایران.

این چند خط آخر رو هم دیشب زمزمه کردم و تقدیم میکنم به سه عزیز اسیر که در عین نگرانی برای سلامتشان بیشتر از ناراحتی از احوالشان خوشحال از اینم که درد ده ها ساله این مردم را به چشم دیدند و چشیدند و باور کردند و جاودانه شدند.

و به مردم سرزمینی که سکوتشان پر از فریاد است …

بوی عیدی بوی توپ ، فرهاد دلمرده

لحظه لحظه تلاش بی مقصد ، بیستون تیشه بی سبب خورده

پس از این سالهای خون و صلیب ، سال دیوارهای سرد سکوت

سر تکان دادن بدون هدف ، مردم سالهای پژمرده …

سوی هر سال میسریم اگر ، باز از این دخمه های پر وحشت

باش تا صبح دولتت بدمد ، پس این مردمان افسرده

نوروز همتون پیروز

شما میتوانید دیدگاهی بگذارید، یا بازخوردی از سایتتان.

13 دیدگاه برای “سال نو”

 1. حمید گفت:

  اقا عیدتم مبارک امیدوارم امسال از موفقیت بترکونی ایالت نیوسات ولز رو.
  من هم شرایط تو رو دارم یعنی اولین عید توی استرالیاست تا ساعت ۲ هم سر کار بودم مرخصی ساعتی گرفتم اومدم خونه ولی به جون خودم اینقدر حال میده تک و تنهائی واقعا عالمی داره
  اگه اینقدر بچه مثبت نبودی الان مثل من ار تنهائی لحظه تحولی سال لذت میبردی


  آقا عید شما هم مبارک.باز خوبه تو مرخصی گرفتی.اتفاقا تک و تنهایی یه غم شیرینی داره که باعث میشه آدم به کل روزهای گذشته فکر کنه در حالی که وقای دور و بر آدم شلوغ باشه در لحظه تحویل سال هم درگیر همون رومرگی هاییه که در روزهای سال درگیرش بوده. پاشین بیاین عید دیدنی دیگه !

 2. مریم گفت:

  سلام به آقا احسان گل
  سال نوی شما هم مبارک باشه. بله حق با شماست نوروز در ایران واقعاً یک چیزه دیگه ست. ولی خوب چی میشه کرد گاهی اوقات برای بدست آوردن چیزی بعضی چیزها رو باید از دست داد. مهمه اینه که الان که اونجا هستید تمام تلاشتان رو بکنید تا فصل جدیدی رو تو زندگیتون رقم بزنید، مهم خدا هست که همیشه حافظ و نگهدار شماست پس دل قوی دار سحر نزدیک است. امیدوارم امسال رو با پیدا کردنه یه شغل خیلی خوب و پردرآمد شروع کنید و سایه آرامش آسمان آبی زندگیتان باشد. آمین


  سلام و نوروز شما هم مبارک.میدونم که زندگی همیشه دست و پا زدن بین یک سری انتخاب هست.اما از اینکه این انتخاب ها تو رو محدود کنن به انجام ندادن کارهایی که دوست داری کمی آزرده خاطرم.
  شما هم امیدوارم روزهای نیک و پرباری پیش رو داشته باشین.با آرزوی بهروزی برای همه مردمان ایران زمین.

 3. عارف گفت:

  حاجی اولندش سال نوی ایرانی مبارک باشه صد سال به از این سالها و این حرفها. سال دیگه هم بچه بقل خونه شوهر.
  بعدشم وقتی تصمیم گرفتی اوزیزاسیون بشی باید این چیزاشم قبول کنی. دیگه ایران نیستی پس نباید دنبال عید باشی. باید دنبال عید های اوزستون باشی و با اونها حال کنی. فلسفه عید شاد بودنه بنابراین نه تنها معنی نداره که آدم موقع عید دپرس بشه بلکه باید از عیدهای دیگه ای که اینجا هست و به زودی یه گنده اش هم از راه میرسه برای شاد بودن استفاده کنه.
  بعد از اونش هم سلامت جسمانی به کنار، سلامت روانی رو باید لیلا خانم تایید کنه از خودت بگی قبول نیست
  تازه بعد از اونش هم من به شخصه یکی از چیزایی که دردیار غربت و سرزمین کفر یاد گرفتم اینه که هر چیزی که اتفاق می افته دلیل داره و هرکاری میخوای اتفاق بیفته راه و چاه داره. فال و حافظ و اینها مال شرقی هاست که دوست دارن تو خواب و خیال سیر کنن. اگه میخوای چیزی اتفاق بیفته باید آستینهاتو بالا بزنی و راهشو یاد بگیری.


  عزیز برادر حاج عارف دامه برکاته. اولندش که بله قبول دارم آدم باید از هر موقعیتی واسه شادی استفاده کنه اما باید حس و حالش هم باشه.ما به قول تو شرقی ها یکی از چیزایی که بلد نیستیم شادی کردنه. دومندش که رابطه من با حافظ یه رابطه ادبی هنری فلسفیه و هر گونه رابطه جسمی و روحی دیگه رو از همین تریبون تکذیب میکنم. حالا ما یه فال بگیریم از حافظ دلیل نمیشه که بشینیم تو خونه بعدش ببینیم چی پیش میاد.این یه حس قدیمیه که به هر حال ضرری نداره و از بین بردنش هم دردی رو دوا نمیکنه ! پس بذار باشه. اتفاقا آستینام بالاست و برای بدست آوردن خواسته هام تلاش میکنم. واسه همینه که اینجام الان. با قایق که نیومدم داداش !
  سومندش هم که عیدت مبارک. دیدم چه سفره باحالی انداختین تو شرکت.حس قشنگیه.وقتی دیگران بیشتر از خودمون به فرهنگمون و ارزشهامون اهمیت میدن.

 4. محمد گفت:

  عیدت مبارک. امیدوارم همیشه شاد و پیروز باشی. زیاد فکرت رو مشغول نکن. یا باید بیخیال این حرفا شی یا اینکه برگردی و اینجا ادامه بده. خود من هم همینطوریم. وقتی تصمیم گرفتی بری و حالا تصمیمت رو عملی کردی دیگه چیزایی که از دست دادی نباید زیاد ناراحتت کنه. زندگی همینه. برای بدست آوردن یه چیز، باید یه چیز دیگه و گاهی اوقات چند چیزو از دست بدی. البته این نظر منه و لزوماً به معنای این نیست که این نسخه واسه همه جواب می ده. چون یه خصوصیت من اینه که سعی می کنم خودم رو با شرایط تطبیق بدم و در مورد مشکلات مختلف بین چند ساعت تا چند روز می تونه زمان تطبیق طول بکشه. در هر صورت موفق باشی.


  ممنونم . عید شما هم مبارک.بله زندگی از یه سری انتخاب تشکیل شده.البته همیشه فرصتهایی برای نگاه به گذشته و غصه خوردن بابت انتخابهامون وجود داره.ولی اگه دوباره در معرض اون اتخاب قرار بگیریم اغلبمون همون انتخاب رو میکنیم ولی این حس که کاش میشد همه چی رو با هم و در کنار هم داشت از حسهای جداناشدنی آدمیزاده !

 5. بهار گفت:

  همکار اومدم ببینم اولین عید رو اونجا چیکار دارین می کنین دیدم که ناراحتین یه خورده! حق دارین مطمئنا حس منم همین خواهد بود. ایشالا سال دیگه عید مرخصی بگیرین بیاین ایران پهلوی خانواده عیدای اوزیم خانواده مرخصی بگیرن بیان اونجا پیش شما… به هر حال سال نوتون مبارک امیدوارم هر روز خوشحال تر از دیروز باشین.


  سلام همکار. عید شما هم مبارک. امیدوارم امسال سالی باشه که به آرزوهات برسی و خوشحالی و سلامتی قرین و همنشینت باشه.

 6. سال نو مبارک . من در به کار بردن کلمه عید یه کم احتیاط میکنم چون معتقدم عید روزیه که دلت خوش باشه همنطوری که وطن جایه که اونجا با همون دل خوش زندگی کنی . پس از اینکه اینجا نیستی زیاد دلت نگیره . اینجا همونجوریه که همیشه بوده . از حس و حال “عید” خبری نیست و فقط تقویمهای قدیمی رو کنار گذاشتیم . جاده ها شلوغه ؛ بازار دل نگرونی از تصادف و دزد زدن به خونه و …. داغه داغه و نگرانی از اونچه تو سال جدید پیش روست بیشتر از همیشه .
  آرزوی دارم به تمام آرزوهات برسی .

  بود آیا که در میکده‌ها بگشایند گره از کار فروبسته ما بگشایند
  اگر از بهر دل زاهد خودبین بستند دل قوی دار که از بهر خدا بگشایند
  به صفای دل رندان صبوحی زدگان بس در بسته به مفتاح دعا بگشایند
  نامه تعزیت دختر رز بنویسید تا همه مغبچگان زلف دوتا بگشایند
  گیسوی چنگ ببرید به مرگ می ناب تا حریفان همه خون از مژه‌ها بگشایند
  در میخانه ببستند خدایا مپسند که در خانه تزویر و ریا بگشایند
  حافظ این خرقه که داری تو ببینی فردا که چه زنار ز زیرش به دغا بگشایند


  ممنونم برادر.ممنون از حرفات که یه کم آرومم کرد.میدونم ایران هم خبری نیس اما آدم دلش میگیره بعضی وقتها.تازه من که عادت دارم به دوری از وطن.به هر حال سخته.
  امیدوارم امسال به همه آرزوهات برسی. این شعره فال واقعی بود یا خودت انتخاب کرده بودی ؟ در هر دو حال زیبا و نغز بود. مرسی

 7. الهام گفت:

  به به برادر اوزي، عيد شما مبارك.


  به به خواهر اوزی بعد از این عید شما هم مبارک. کم کار شدی ! صابون اوز به تنت خورده ! بیای اینجا دیگه کلا در بلاگ رو تخته میکنی ! چون اینجا آدم انگیزه صد برابر میخواد واسه نوشتن !

 8. مریم گفت:

  سلام آقا احسان
  گفتم یک بار دیگه بهتون سر بزنم و از دستان یه شیرازی اصیل یه تفال هم به نیت شما به دیوان حافظ بزنیم، تا یه کم حال و هوای عید رو به خونه تان بیاریم، کاکو. یه نیت کوچک بفرماید:

  سه بیت اول رو نوشتم بقیه رو تو دیوان حافظ، خودتان دنبال کنید

  کلک مشکین تو روزی که زما یاد کند/ ببرد اجر دوصد بنده که آزاد کند
  قاصد منزل سلمی که سلامت باشد/ چه شود گر به سلامی دل ما شاد کند
  امتحان کن که بسی گنج مرادت بدهند/گر خرابی چو مرا لطف تو آباد کند

  تعبیرش با خودتان ولی اگر هم خواستید برایتان در کامنت بعدی می گذارم. فقط یادمان باشد شادی ما منجر به شادی عزیزانی میشه که در کنار ما زندگی می کنی. همیشه دلیلهای زیادی برای غمگین شدن وجود داره ولی برای خندیدن نه ، آدمهای قوی همیشه روی غم ها رو با طراوت دل و با شروع زنده خط می کشن.
  شما که ماشالله تو این زمینه استاد ما هستید

  شاد و سلامت باشد و تمام لحظات برایتان عید


  سپاسگذارم مریم عزیز. فال به دستان دوستان شیرازی یه مزه دیگه داره. امید وارم شما هم نوروز زیبا و دلچسبی پیش رو داشته باشین و به خواسته های دل در این سال جدید برسین.اتفاقا فردا قاصد منزل سلمم !!! تعبیرش هم دوست دارم بشنوم هر چند حرف حافظ در دل تعبیر داره و من باور نمیکنم بشه یکجور این غزلها رو تعبیر کرد. به هر حال ممنونم و کوچیک شما هستم. مرسی

 9. اورایاد گفت:

  سال نو رو تبریک میگم


  ممنونم برادر.سال نو شما هم مبارك

 10. زویا گفت:

  خرم آن روز که زین منزل ویران بروم …
  مال من این دراومد! بات آی نِوِر هَو بیلیو این ایت!..دی
  خوشحال ام که هنوز عید ایران برات یه حال و هوای دیگه داره! اَز یو مِی نو، آی ام اِ نَشنالیست!..دی
  اون لحظه تحویل سال با اینکه به هیچی اعتقاد ندارم، همیشه برام یه حس عجیب داشته. انگار باید یه چیزی بخوام، انگار باید یه قولی بدم، انگار باید یه چیزی رو عوض کنم، یه چیزی رو واقعی کنم، انگار که دیگه نه! واقعاً یه چیزی عوض می شه در من.


  من چرا جواب تو رو ندادم ؟؟!! تازه فهمیدم !
  لحظه تحویل سال واسه منم یه حس عجیبی داره.هر چند اتفاق خاصی نمی افته در اون لحظه. حتی قرار گرفتن زمین در نقظه ورنال یا همون اعتدال بهاری شما هم در همه جا در یک لحظه رخ نمیده اما اون لحظه آدم حس میکنه یه اتفاق عظیم داره جهان رو دگرگون میکنه !

 11. عمو سجاد گفت:

  واقعا من بايد يه فكري به حال كاليبر بكنم همين الان اين پستتو خوندم اونم بعد از عيد ديدني و اينجور مسائل
  حرفامونو كه حضورا ابلاغ كرديم ايشالا ادامشم باشه براي جلسه بازديد


  من اگه قرار باشه هر پستي كه ميذارم به خاطرش تو رو ببينم هر روز يه پست جديد ميذارم ! دو روزي گرفتار بودم ببخشيد. كي بيايم عيد ديدني ما پس ؟

 12. آرجان گفت:

  به خدا قسم راست میگی!!!..به هر حال اینم بخشی از واقعیته این هجرت خودخواسته اس.من نمی دونم چه اصراری بخشی از واقعیت رو سانسور کنی.یعنی یه عده اصرار دارن.این شعر حافظ هم خیلی قشنگه دادا. من همیشه اعتقاد داشتم هر انسانی یه کوچولو معنویت رو داره.آخه بعضی وقتا هر چی آسین بالا بزنی فایده نداره.اون موقع هست که هر آدمی ته دلش یه جایی گیر میکنه. حالا بعضی ها رو نمی کنن. والا کسی که الان اونجا زندگی جدیدش رو شروع کرده ثابت کرده عملگراست.
  برات آرزوی بهترین ها رو در سال جدید دارم و از خدا می خوام همه اونایی که سلول نشینن عید ساله دیگه جای بهتری باشن(به جان خودم پیش خودم شرمندم که کلی زور زدیم تهش شد یه دعا …خجالت می کشم همین دعا رو هم بکنم.)
  مبارک باشه داداش سال جدید…


  ممنونم.دلمون تنگ شده بود. كجا بودي چند وقته بابا ! سال نو شما هم مبارك باشه. اميد وارم سال ديگه عيد جايي باشين كه اونجا دلتون شاد تر باشه.حالا هر جا كه هست.

 13. ali گفت:

  دوستان عزیز و سروران گرامی
  سال نو رو از جانب خودم به شما و خانواده های محترمتون تبریک میگم…امیدوارم سالی پر از نشاط همراه با سورپرایزهای عالی داشته باشید ..روح و جسمی سالم و پرشور رو براتون آرزومندم…


  علی آقا نوروز شما هم مبارک. با امید روزهای خوش و خرم. ما که اینجا بوی بهار رو نشنیدیم. شما ایشالا حسش کنید. به قول یه شعر از دوست عزیزی :

  چه عادت بیهوده ای

  به هر چیزی که بعد از زمستان بیاید

  هنوز می گویی بهار؟!

  البته منظورم شما نبودی روی صحبت با خودم بود. سو تفاهم نشه !

دیدگاهی بگذارید

عضو خوراک مطالب شوید مرا در توییتر دنبال کنید!